Jak działa troll?


Trolle siedzą na forach nie tylko w jednym celu. Czasem rejestrują się wyłącznie w celu reklamowania swojego wytworu, czasem żeby wzniecać kłótnie lub po prostu zaśmiecać rozmowy z czystej złośliwości.

Typowe działania:

* zakładanie tematów w złych działach i to po kilka na raz
* pisanie wielu bezsensownych wypowiedzi w krotkim czasie
* używanie wykrzykników, znaków zapytania lub emotek w ilościach większych niz to potrzebne
* niestosowanie się do zasad interpunkcji, ortografii
* "olewanie" uwag innych, nieliczenie sie z czyimś zdaniem
* proszenie o cracki, seriale i nielegalne oprogramowanie
* agresywne odpowiedzi na zwrócenie uwagi
* nieużywanie wyszukiwarek dla rzeczy najbardziej nawet trywialnych oraz zakładanie wątków przed sprawdzeniem czy już istnieją
Troll trollowi nierówny
Nie każdy troll jest taki sam i nie należy pochopnie ich oceniać. Niektórzy po prostu nie wiedzą jak się zachowywać i dostają miano trolla nieświadomie. Tacy są reformowalni po skierowaniu do netykiety. Gorsi są tacy, co myślą, że wiedzą wszystko i pouczają innych samemu mając duże luki w wiedzy. Traktują wszystkich z góry i z nastawieniem, że jest się ekspertem, zabierają głos w dyskusji lub oczekują natychmiastowej, rzeczowej odpowiedzi na pytanie, nawet nie witając się.
Warto zwrócić uwagę na fora, gdzie przebywają głównie młodsi użytkownicy - np. fora przy grach przeglądarkowych. Niska średnia wieku skutkuje niskim poziomem i słabą znajomością netykiety. Również moderatorzy zostają wybierani pośród tych użytkowników, czego efektem jest moderator-troll. W tej dziedzinie górują kobiety - są wybierane częściej na stanowisko moderatora, ponieważ są "dojrzalsze" niż chłopcy w podobnym wieku. Jednak kobiety najczęściej będą gorszymi moderatorami, gdyż są pamiętliwe, zawistne i  interpretują regulamin według swoich wytycznych, potrafią dwóch różnych użytkowników inaczej skazać za takie samo wykroczenie. Należy unikać takich osób, gdyż mając swoją władzę nikt nie przemówi im do rozsądku. Siedliskiem trolli są fora zdominowane, administrowane i przeznaczone dla kobiet - np. dla "rodziców" (szumna nazwa, bo na forum mężczyzna nie jest mile widziany), forum wizażu i stylizacji.
Polecam również artykuł bardzo pasujący do poruszanej tematyki.