Jak się bronić?Najprostszą metodą jest ignorowanie takiej osoby, tzw. "nie karmić trolla". W przypadku nadużyć należy powiadomić administratora lub moderatora poprzez raport, wiadomość prywatną lub e-mail. Każdą społeczność obowiązuje regulamin, którego należy przestrzegać oraz netykieta, która jest podstawą w całym Internecie.
Odpowiadanie na zaczepki krzykliwego dziecka neo tylko "nakręca" go do działania i kontynuowania niezdrowej dyskusji. Należy tego unikać, ponieważ może skończyć się ona czasem banem na krótki okres czasu dla Ciebie, bo zostałeś sprowokowany do wyzwisk.
Na wielu forach jest opcja ignorowania postów osoby, której nie tolerujemy. Korzystaj z niej, chyba że chcesz polemizować osobą, która Cię irytuje, ale w takim wypadku dopada Cie "stare chińskie przysłowie":
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ktoś mógłby nie zauważyć różnicy
To prawda - podobnie jak z powiedzeniem "nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem". Rozmowa z trollami nigdy nie prowadzi do niczego dobrego, więc lepiej powiadomić kogoś "z góry", który udzieli ostrzeżenia lub zbanuje. Moderatorzy w miarę możliwości powinni usuwać posty, spowoduje to w końcu zniechęcenie i zaprzestanie działania.